Menu główne

Hugo Junkers

Hugo Junkers zapisał się w historii lotnictwa swoimi samolotami, przede wszystkim J 1, F 13 i JU 52. Jego wynalazki i osiągnięcia utorowały drogę lotnictwu cywilnemu. Są one używane do dziś, w każdym Airbusie i Boeingu, który lata wysoko nad naszymi głowami. Oczywiście czasy przynoszą innowacje, a początek XX wieku był w nie szczególnie bogaty. Ale to Hugo Junkers, dzięki swojemu niestrudzonemu dążeniu do badań i determinacji w walce z oporem w umysłach swoich kolegów, konsekwentnie realizował te osiągnięcia i, wbrew ówczesnej opinii, sprawił, że metal zaczął latać. W 1910 roku opatentował pomysł umieszczenia rozpórek, napędu oraz, jeśli to możliwe, ładunku i pasażerów samolotu w wydrążonym korpusie, którego kształt odegrał kluczową rolę w zapewnieniu siły nośnej samolotu. Tak zwane grube skrzydło jest dziś czymś oczywistym i jest używane na całym świecie.

Hugo Junkers nie zaprojektował żadnego ze swoich samolotów samodzielnie. Wiedział, jak rozpoznać i promować talenty oraz pracować na rzecz wspólnego celu. W rezultacie nazwisko projektanta, któremu Hugo Junkers był w stanie zlecić i rzucić wyzwanie, aby zrealizować swoją wizję, jest zawsze ściśle związane z każdym samolotem Junkers. Dzięki takiemu podejściu wcześnie dostrzegł on również potencjał Bauhausu, który przestał postrzegać badania, sztukę i rzemiosło jako odrębne od siebie, i stał się jednym z jego najbardziej znanych patronów w tamtym czasie.

W wyniku jego badań, w których celu skonstruował tunel aerodynamiczny i zbudował go na dachu swojej pierwszej placówki dydaktycznej, RWTH Aachen, powstały samoloty, które były również przełomowe pod względem wizualnym. Dziś mogą wydawać się niezgrabne, ale jeśli porówna się je z "latającymi pudełkami" z przeszłości, rewolucja staje się jasna.

Junkers A50 - opływowa, czysta forma

Junkers A50 Junior jest doskonałym przykładem opływowego kształtu samolotu Junkers. Zaprojektowany wyłącznie jako samolot sportowy, redukcja masy była tutaj szczególnie ważna. Doprowadziło to do zredukowanego, wąskiego kadłuba, który do dziś wygląda niezwykle estetycznie.


Doskonały, piękny kształt samolotów tej marki oraz fakt, że ponad stuletnia technologia jest aktualna do dziś, wciąż inspiruje. Dwa modele Hugo Junkers, zbudowane przez Junkers Flugzeugwerke, są obecnie z powrotem w powietrzu, praktycznie wierne oryginałowi. Silniki ewoluowały i zostały odpowiednio dostosowane, a w oprzyrządowaniu zastosowano oczywiście cyfryzację. Jednak podstawowy kształt nie musiał być zmieniany, a piloci mogą teraz latać bezpiecznie i wydajnie w legendarnym samolocie, który może nazywać się ponadczasowym klasykiem.


Junkers nie myśli tylko o dniu wczorajszym, jeśli chodzi o zegarki. Oczywiście rozwój przenośnego zegarka sięga XV wieku. Ich kształt również nie zmienił się znacząco. Zegarki odgrywają ważną rolę w lotnictwie z różnych powodów. Podobnie jak instrumenty żeglarskie, zawsze stanowiły integralną część instrumentów sterujących i nawigacyjnych. Dzięki naszym analogowym czasomierzom chcemy dać współczesnym ludziom akcesorium do codziennego życia, które przypomina im o osiągnięciach ludzkości, odzwierciedla ich własny styl, a także sprawia, że ich praktyczne użytkowanie jest stałym źródłem przyjemności. Duch wynalazczości i lotnictwa jest głęboko zakorzeniony w naszym DNA. Zegarki Junkers pracują obecnie nad wyjątkową innowacją materiałową we współpracy z fabrykami samolotów. Kto powiedział, że innowacji nie można przenieść z jednej dziedziny do drugiej, z przeszłości do teraźniejszości?

Edycja specjalna Junkers A 50

Edycja specjalna Junkers A 50 posiada aplikację samolotu na tarczy z blachy falistej, przypominając nam uczucie latania nad górami i dolinami w otwartym samolocie sportowym za każdym razem, gdy patrzymy na zegarek. Ponieważ jest on wyposażony w mechanizm GMT, możliwe jest ustawienie indywidualnej drugiej strefy czasowej.


Proszę dowiedzieć się więcej